Press "Enter" to skip to content
Forum kredytowe

Jak poprawić zdolność kredytową

0

Każdy z nas chyba słyszał o prawie że mitycznym stwierdzeniu, funkcjonującym w bankowości jakim się „zdolność kredytowa”. Jeżeli składamy wniosek o pożyczkę lub kredyt w banku, w pierwszej kolejności musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie terminowo spłacać nasze zobowiązania, czyli że ową zdolność kredytową posiadamy. Z technicznego punktu widzenia, banki obliczają zdolność porównując nasze dochody i koszty. Jeżeli po odjęciu kosztów od dochodów, pozostaje nam (w oczach banku) wystarczająca kwota, to możemy powiedzieć, że zdolność kredytową posiadamy. Jeżeli jednak bank uzna że nie, wtedy o potrzebnych nam pieniądzach możemy zapomnieć.

Jeżeli więc mamy w naszych planach złożenie wniosku o kredyt lub pożyczkę, powinniśmy o naszą zdolność kredytową zadbać. Jak? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim sprawdźmy, czy w naszym portfelu nie znajduje się karta kredytowa, z której nie korzystamy. Bank w swojej analizie i tak weźmie ją pod uwagę, nawet jeżeli nie ma na niej zadłużenia. Można ją więc „zamknąć” i w ten sposób poprawić naszą zdolność do zaciągania kredytów. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o debety czy kredyty w rachunku. Jeżeli z nich nie korzystamy – zamknijmy je. Powinniśmy też starać się ograniczyć nasze wydatki. Poszukajmy tańszego operatora telefonu komórkowego, kablówki, ubezpieczyciela naszego samochodu itp. W ciągu roku często nie mamy na to czasu, a w negatywny sposób odbija się to na naszym domowym budżecie.

Oprócz strony „kosztowej”, powinniśmy też postarać się o naszą stronę „dochodową”. Mamy na to kilka sposobów. Może warto poszukać dodatkowej pracy, chociażby na jeden dzień w czasie weekendu? A może warto zostać nieco dłużej w naszej pracy i zrobić chociaż 2-3 nadgodziny w ciągu tygodnia? Na pewno nasze zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, w oczach banku będzie wyglądało o wiele lepiej i nasze szanse na kredyt wzrosną.

Jednakże nawet gdy po złożeniu wniosku o kredyt w jednym banku, zostanie on z powodu braku zdolności odrzucony, pamiętajmy, że banki mają pod tym względem różne wytyczne i wyliczają ją w odmienny sposób. Może warto więc w takim przypadku złożyć wniosek do innej placówki, gdzie kredyt dostaniemy? Pamiętajmy też, że większość banków daje możliwość łączenia naszych dochodów z dochodami osoby trzeciej, nawet z nami nie spokrewnionej. Dzięki temu, znowu nasze szanse na kredyt wzrastają, więc warto z takiej opcji skorzystać.